aktualnosci aktualnosci

Chroniąc młode pokolenie lasu

Początek roku to w ochronie lasu w naszym nadleśnictwie prace związane z ochroną lasu przed zwierzyną poprzez grodzenia. Ten najskuteczniejszy sposób zabezpieczania upraw należy do metod bezpośrednich.

Metody ochrony lasu przed zwierzyną dzielimy na metody bezpośrednie do których zaliczamy grodzenia, rysakowanie, różnego rodzaju osłony na sadzonki i repelenty oraz metody pośrednie polegające głównie na poprawie warunków bytowania zwierzyny poprzez prawidłowe zagospodarowanie obwodów łowieckich.  

 W tym rok planujemy ogrodzić blisko 40 ha upraw złożonych z takich gatunków jak dąb czy buk. Planując grodzenia powinniśmy pamiętać o kilku ważnych aspektach:

  1. Grodzenia upraw nie mogą zaburzać lub przecinać naturalnych szlaków migracji zwierząt.
  2. Kształt grodzenia powinien być jak najbardziej owalny.
  3. Grodzić należy w pierwszej kolejności cenne gatunki liściaste takie jak dąb, buk czy cenne domieszki liściaste.
  4. Planując grodzenie należy pamiętać o odpowiednim doborze siatki (wysokość, grubość i wielkość oczek) który uwarunkowany powinien być gatunkiem zwierzyny powodującej uszkodzenia na danym terenie; dolna cześć siatki powinna być zamontowana w taki sposób aby uniemożliwić przejście zwierzynie drobnej.

Należy jednak pamiętać, że grodząc uprawy leśne wybieramy mniejsze zło. Podstawową formą zapobiegania szkodom powodowanym przez leśne zwierzęta jest właściwe prowadzenie gospodarki leśnej, w tym utrzymanie ilości zwierzyny płowej w takiej ilości by mogły się wyżywić w lesie i na otaczających go polach.