aktualnosci aktualnosci

Informacja dotycząca wycinki drzew w Leśnictwie Pietna w sąsiedztwie miejscowości Moszna

W związku z ukazaniem się artykułu w Nowej Trybunie Opolskiej z dnia 10.08.2017r., Nr 185(6629) „Co trzecie drzewo pojedzie do tartaku” w którym zawarto szereg wypowiedzi mogących wywołać niepokój co do działań Nadleśnictwa Prószków w lasach wokół miejscowości Moszna, oraz ograniczonej (ze względu na miejsce przeznaczone na artykuł) możliwości przedstawienia argumentacji przez nadleśniczego, Nadleśnictwo Prószków pragnie przedstawić poszerzoną informację na temat prowadzonych prac:

  1. Prowadzone prace to realizacja zadań zawartych w Planie Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Prószków na lata 2015-2024, zatwierdzonego przez Ministra Środowiska (decyzja Nr DLP-I-611-25/16262/15/ŁP z dnia 27.04.2015r.).
  2. Projekt Planu Urządzenia Lasu na etapie sporządzania, przed zatwierdzeniem, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podlegał konsultacjom społecznym, w czasie których każdy zainteresowany ma prawo wnosić zastrzeżenia do zawartych w nim zapisów.
  3. Żadna z organizacji społecznych nie wniosła zastrzeżeń co do proponowanych zapisów, w tym planów użytkowania drzewostanów w kompleksie wokół miejscowości Moszna.
  4. Projekt Planu Urządzenia Lasu podlegał ocenie odziaływania na środowisko, która to ocena została pozytywnie zaopiniowana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Opolu.
  5. Prowadzone są obecnie cięcia w oddziale 806 f Leśnictwa Pietna. Obszar objęty cięciami można zobaczyć na mapie (stanowi niewielką część kompleksu wokół miejscowości Moszna). Realizowana jest rębnia IVD (rębnia stopniowa gniazdowa udoskonalona), charakteryzująca się stosowaniem różnych sposobów cięć dla utworzenia drzewostanów wielogatunkowych o zróżnicowanej strukturze przestrzennej i wiekowej. Dla zapewnienia utrzymania pełnego ładu przestrzenno – organizacyjnego wytyczono powierzchnie stanowiącą ok. 20 % powierzchni całego wydzielenia, na której prowadzone są cięcia. W miejscach tych zainicjonowane zostanie odnowienie naturalne, które zostanie uzupełnione odnowieniem sztucznym -  posadzone zostaną nowe drzewa, głownie dęby.
  6. Pragnę wyrazić zdziwienie na temat informacji o planach utworzenia rezerwatu z roku 1988 i blisko 30 lat bezczynności zainteresowanych w tym zakresie. Jako pracownik Nadleśnictwa Opole uczestniczyłem w pracach zmierzających do utworzenia trzech rezerwatów przyrody w granicach ówczesnego Nadleśnictwa Opole (Rezerwat „Srebrne Źródła”, „Prądy” i „Złote Bagna” – ten ostatni dziś w granicach Nadleśnictwa Tułowice). Inicjatorem utworzenia tych rezerwatów były Lasy Państwowe, a organy odpowiedzialne za ochronę przyrody podzieliły to stanowisko. Jednocześnie nikt nie powracał do koncepcji niektórych pomysłów na rezerwaty z lat 80-tych minionego stulecia. W Nadleśnictwie Opole były to propozycje rezerwatów „Odra” i „Szakłak”. Najwyraźniej nie dostrzegano w nich wystarczających walorów przyrodniczych w świetle ewolujących przecież koncepcji na ochronę przyrody.
  7. Nikt nie zwrócił się z jakimkolwiek zapytaniem na temat prowadzonych prac zarówno do miejscowego leśniczego jaki i do nadleśnictwa. Zaalarmowanie mediów natomiast z pewnością mogło wzbudzić niepokój wśród wielu z Państwa. Dlatego apeluję: mniej emocji, więcej rzeczowej dyskusji.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Prószków

(-) mgr inż Marek Bocianowski